průvodce digitální domácností / přináší DigiZone.cz

Řiďte zásuvky bezdrátově

Kobe uvádí USB modul pro bezdrátové ovládání zásuvek nejrůznějšími způsoby.

Telldus Tellstick (1.755 Kč) pracuje jednosměrně v bezlicenčním pásmu kolem 434 MHz a je kompatibilní s několika druhy bezdrátově spínaných zásuvek (deset výrobců). Můžete ho zastrčit jak do PC, tak do notebooku anebo ho dokonce zasunout do modulárního gigabitového směrovače Dovado Pro 3G/4G o kterém jsme psali zde.

Ten má tu výhodu, že funguje neustále, takže je vše podstatě operativnější. Navíc – pokud v něm máte zasunut například GSM modul – lze vše ovládat i prostřednictvím SMS.

Poté co si nadefinujete jednotlivé zásuvky je můžete řídit na dálku přes internet, resp. webové rozhraní, Windows či prostřednictvím aplikace pro nějaké mobilní zařízení typu iPhone či Android. Spínání je možné i naprogramovat. 

Tellstick pracuje na frekvenci 433,92 MHz a je kompatibilní s bezdrátovými zásuvkami CoCo Tech., DIY/B&Q, Intertechno, KlikAanKlikUit, Nexa, Proove, Waveman, Elro, Sartano, IKEA. Zejména modely Intertechno a Elro jsou dostupné i u nás.

Bohumil Herwig

Redaktor DigiZone.cz a mezi roky 2000–2015 novinář na volné noze. Jako elév začínal v roce 1987 v měsíčníku Elektronika, poté založil, spoluzaložil či pomáhal rozjet několik PC časopisů. Posledních patnáct let se věnuje novodobému digitálnímu světu.